Sarita: Rozhodla jsem se očistit slovo tantra

První otázka pro Živou radost: Jak může být tantra nápomocná k vědomému mateřství?
Její součástí je léčit problematické zkušenosti z období těhotenství, porodu a výchovy, které hrají roli v rámci přípravy na mateřství i otcovství. Zabývám se v tomto smyslu celostní terapií, která zahrnuje tantrické i jiné postupy. V další rovině pracuji s páry – to, na co rodiče myslí a co cítí v době početí dítěte je velmi důležité pro duši, kterou přivolají.

Slovo tantra má hodně negativních nálepek.
To je pravda. V začátcích výuky jsem se rozhodovala, zda se přihlásím k tantře, jejíž jméno je pošpiněno, nebo své práci budu říkat jinak. Tehdy jsem si uvědomila, že chci objasňovat, co všechno tantra může přinést a přispívat k očištění tohoto slova. Vím, že je to velká výzva a důležitý úkol. Část mého poslání je pomáhat lidem pochopit podstatu tantrického učení, vzdělávat a mluvit o důvodech, proč vyvolává negativní asociace. Tantra je citlivý životní přístup, který nám může poskytnout neobyčejné dary, pomoci k vyrovnanosti a zároveň vášnivosti na všech úrovních.

Jak je možné rozpoznat dobrého učitele tantry?
Zeptejte se svého srdce, kdo je správným učitelem pro vás. Když při setkání cítíte, jako by mělo expandovat, jakoby mu měla narůst křídla – pak je to ono. Když se vaše srdce jakoby scvrkává, pak ne. Neznamená to nutně, že učitel je špatný, jen vám v danou dobu nesedí. Svému srdci můžete věřit, vždy vás povede tím nejlepším směrem pro vnitřní růst. Obecně platí, že dobrým učitelem je ten, kdo se hluboce oddal praktikování tantrických metod a prošel intenzivní transformací.

V čem je rozdíl mezi ženou a mužem vyučujícím tantru?
Podle tradice zasvěcuje žena, která je dobře zabydlená ve své srdeční čakře, vstupní bráně do světa tantry. Slyšela jsem Osha, když říkal: Tantru by měla vždy vyučovat žena. Muži doporučoval, aby vedl výuku společně s partnerkou. Neměl by to dělat sám, protože je lákavé zneužít svého postavení v kontaktu se studenty.

Byla jsem vychována v přesvědčení, že člověk by měl mít intimní styk pouze se svým partnerem, kterého miluje. Jaký je váš názor na věrnost a monogamii?
Především je důležité být věrná své duši. V průběhu života jsem zjistila, že milenci přicházejí a odcházejí, ale láska zůstává a narůstá – pokud jste oddáni své duši. Tedy víc než věrnost konkrétní osobě je podstatná věrnost lásce. Je báječné, pokud je živá a plynoucí. Dělám vždycky všechno, co je v mých silách, aby pár zůstal spolu a žil v harmonii. Když to ale z nějakého důvodu není možné, doporučuji rozejít se vědomým způsobem. Připravuji proto tantrické obřady svatby, ale také rituály rozchodů.
Víte, bytí v páru je nádherná cesta, která si žádá respekt. Bytí „singl“ je jedinečná cesta, která si také žádá respekt.

Přítel mi poradil jednu otázku pro vás: Jak to děláte, že jste tak krásná, že tak záříte?
Především jsem veganka, nejím cukr, každý den ráno cvičím dvacet minut jógu a pak se věnuji tiché meditaci. To je jako bych se zapojila do elektrické zásuvky, jednoduše se spojím se zdrojem a získávám energii. Jsem na spirituální cestě přes třicet osm let a soustavně na sobě pracuji. To, jak se ponořuji hlouběji a hlouběji, je znát na mých vibracích a pokud se s někým setkám, vnímám nejen tělo, ale zdravím také jeho duši. A lidé to cítí, je jim to příjemné.

Bojíte se stáří?
Ne. Vnímám, že můj život se stále a výrazně zlepšuje a to mi dává naději, že to tak půjde pořád ( směje se) V mé meditaci jsem v objetí s něčím, co se nikdy nenarodilo a nezemře, takže se dívám na smrt z jiné perspektivy.

Vnímáte ostře hranici mezi svým posláním a obchodem? Jaký je váš vztah k financím?
Sedmnáct let jsem strávila v Oshově komunitě učením a meditací, aniž mě někdo platil. V té době peníze vůbec nepatřily do mého života. Když jsem vstoupila do světa a začala pracovat, nenapadlo mě dělat něco jen proto, abych se uživila. Mým hlavním záměrem je učit, sdílet a předávat s láskou. Samozřejmě, že přitom potřebuji žít v realitě a mít peníze – ty přirozeně přicházejí podle mých potřeb.

Je něco co jste kvůli své práci obětovala?
Rozhodla jsem se nemít děti, abych mohla pracovat na sobě a věnovat sto procent pozornosti spirituální cestě. Chtěla jsem to dělat tak, jak nejlépe umím a věděla jsem, že děti by vyžádaly mnoho mé energie. Dnes to mám tak, že když vedu skupinu, každý v ní je mým dítětem. Naplňuji mateřské touhy prostřednictvím práce.

Litovala jste někdy svého rozhodnutí?
Ne. Samozřejmě jsem se ptala, zda jsem udělala správně …. Nikdy jsem ale nelitovala toho, jak jsem se rozhodla. Bylo mi čtyřicet devět, když jsem měla období myšlenek typu: Nemám dítě a možná je už teď příliš pozdě. .. Udělala jsem něco špatně? Tehdy jsem měla zvláštní sen. Objevila se v něm bytost podobná andělu a vysvětlila mi, že jsou dva typy žen – přirozenost těch prvních je být matkami, těch druhých kněžkami. A obě cesty mají svůj význam a hodnotu. Řekla mi: „Ty jsi předurčena k tomu být kněžkou, tak se uvolni, můžeš své mateřské instinkty uplatnit jiným způsobem.“
Po tom setkání ze mě spadlo napětí a už jsem nepochybovala. Každopádně je důležité pro každou ženu vědět, co je její cestou.

Může být tantra nápomocná k vědomému mateřství?
Několika způsoby. Součástí mé práce je léčit problematické zkušenosti z období těhotenství, porodu a výchovy – to vše hraje roli v rámci přípravy na mateřství i otcovství. V další rovině pracuji s páry. To, na co rodiče myslí a co cítí v době početí dítěte je velmi důležité pro duši, kterou přivolají i pro její vývoj.
Právě tak prožití těhotenství v určité formě meditace, bez vyrušování zvnějšku – v klidu, emocionální pohodě a radosti, harmonická a vyvážená strava, zdrženlivost od požívání alkoholu a drog – to všechno pozitivně ovlivňuje dítě a jeho povahu.

Pracujete také s těhotnými ženami?
Samozřejmě. A také s ženami, které se chystají na početí a navštěvují můj kurz s partnerem. Některé z nich otěhotněly v průběhu tantrické meditace a jejich děti jsou báječné – přítomné, krásné a velmi neobyčejné.
Existuje zajímavá Oshova rozprava o tom, že porod může být orgasmický zážitek – je zaznamenána v autobiografii Sound of Running Water. Dále doporučuji knížky Guwri Motha – Gentle Birth Method and Gentle First Year

Při své návštěvě jste měla možnost zažít rituál tantrické jógy Mohendžodáro. Jaké to pro vás bylo?
Cením si toho, že obřad byl prostý, plný lásky a úcty. Připomněl něco, co má hluboké kořeny a zaslouží si naši pozornost. Cítím, že Mohendžodáro umožňuje ženám vstoupit do své síly, která je velmi odlišná od mužské. V západním světě se většinou stává, že se ženy osvobozují a chtějí být stejně silné jako muži, kopírovat je a být lepší. Tím ztrácejí ženskost, vyčerpává je to a nenaplňuje. Jen obtížně mohou vytvořit harmonický vztah s opravdovým mužem.
Za všechno, co se kolem nás děje, jsme svým způsobem odpovědné. Možná je to obtížné takhle vnímat, protože mnoho násilí, utrpení a bídy v historii bylo způsobeno muži. Nicméně ženy je porodily, vychovaly a svou pasivitou jim to dovolily.
Tantrická jóga pomáhá ženám mít sílu porodit lepší a vyrovnanější svět. Bylo by tedy dobré, aby se jich tuto metodou zabývalo víc a víc.

Sarita a její muži
Narodila v Kalifornii před padesáti sedmi lety. V devatenácti se vdala za mnohem staršího Angličana, s nímž prožila intenzivní tantrickou zkušenost pod Oshovým vedením. Po rozvodu potkala muže, kterého označuje za partnera duše – Swami Ananda Geho. Strávili spolu dvanáct let, začali vyučovat a napsali dnes už legendární knihu Tantrická láska. Současný přítel Sarity pochází z Kanárských ostrovů a je mistrem masážní terapie.

Více o životním příběhu Ma Prem Sarity se můžete dozvědět na Tantra Essence.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kurzy
Transparentní účet

Transparentní účet pro Živou radost: 661888/5500

Sledujte nás
Facebook