Kde najdete klid a sílu

Kde jinde chcete najít v těchto dnech klid, moudrost a sílu, než pod svým pupíkem?Jak přesměrujete pozornost z hlavy do těla, uvolníte se a snížíte stres? Proč je důležité o své ženské orgány pečovat – v každém věku, v každé době a zejména v náročných a důležitých životních situacích?

 

 

Nemluvím teď o tom, že máte pánevní dno pokleslé nebo příliš stažené, bolí vás v zádech, trpíte inkontinencí, připravujete se na početí či porod dítěte, potřebujete doléčit jeho následky, zpevnit břicho, toužíte po bezbolestné menstruaci či intenzivnějším prožitku při milování – i když to jsou důvody, které přivádějí ženy na mé kurzy či konzultace.

Mluvím o ženské síle. O spojení se základní životní energií. Se svými instinkty.

A s moudrostí své ženské linie.

 

 

Pro životní sílu

Pánevní dno tvoří spodní část hlubinného stabilizačního systému, oblasti, která se ve světových kulturách a systémech nazývá různě: Hara, power house, dolní tan-tchien, core, první a druhá čakra.

Poeticky mluvíme o ženském lůně, s despektem a bohužel stále často – o spodku těla.

Vulgárně: ……. ( doplňte si sami )

Jedná se o centrum našeho těla z pohledu západní fyzioterapie i východních nauk. Funkční pánevní dno podmiňuje kvalitu života z hlediska základních tělesných potřeb, ale také na emoční a energetické rovině.

Podstatně ovlivňuje kondici viscerálních – útrobních –  orgánů uložených uvnitř břišní dutiny, naše zažívání i prožívání, životní vitalitu, imunitní systém, schopnost počít, donosit a porodit dítě, ale také soustředit se, být sebe vědomá, žít ve svém těle, být nohama na zemi.

 

 

A naopak – problémy v pánevní oblasti, pokleslé či naopak příliš stažené svaly, souvisí s napětím, bolestivou menstruací, necitlivostí, hormonální nerovnováhou, neplodností, obtížemi s trávením, nedostatkem či unikáním energie.

Ženské pánevní dno je spojeno s nejintimnějšími okamžiky našeho života, početím a narozením, sexualitou a také vyměšováním; historicky a společensky často něčím nečistým, živočišným a hříšným. Velká část žen, s kterými se setkávám na kurzech, i několikanásobných matek, mluví právě „o spodku“ těla a je od něj emočně odpojená. Vědomý kontakt – propojení všech částí těla, mysli a duše – je prvním předpokladem úspěšného léčení jakýchkoliv zdravotních problémů a (či) navýšení prožitku z milování.

Je to důležité téma pro ženy a samozřejmě i muže žijící či živořící v této civilizaci.

Pro životní pohodu

Při vymýšlení titulku mě inspirovala slova Josepha Stollera, lektora Feldenkreisovy metody, jejíž prvky také zahrnuji do svých kurzů: Pánevní dno může být středobodem našeho pocitu pohody, pokud do tohoto vztahu vložíme více z našeho lidství.

Chcete si dozvědět víc? Mít zdravé a spokojené pánevní dno? Právě otvírám kurz Péče o prsa a pánevní dno s osobní péčí, v komorní skupině žen. Víc

Těším se také na Vaše zkušenosti, komentáře a příběhy – můžete psát také na zenske@centrum.cz

Iveta Kučerová

 

Mgr. Iveta Kučerová je zkušenou lektorkou metody 3×3 Školy pánevního dna a autorkou programu Péče o prsa a pánevní dno. Víc. Věnuje se také také tématu Jak pečovat o prsa a primární prevenci gynekologických a onkologických obtíží. Vedle kurzů připravuje i přednášky s videoprezentací. Více o ní, novinky a ohlasy žen na její kurzy najdete na www.zivaradost.cz.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail
Kurzy
Transparentní účet

Transparentní účet pro Živou radost: 661888/5500

Sledujte nás
Facebook