Mamografie, termografie nebo jinak?

Je to životně důležité téma pro každou z nás (i pro vaši mámu, tetu či babičku). Pokud je vám 45 let nebo víc, docházíte pravidelně na mamografické vyšetření nebo jste oficiálně vyzývána, abyste tak učinila. Souvisí s tím řada v našem systému tabuizovanych otázek: Prospěje mi to nebo uškodí? Bude to bolet? Existuje alternativa? Má to smysl?

 

 

 

Je důležité vědět, že plošný mamografický screening (u nás od roku 2002) vznikl na základě téměř stále stoupající křivky diagnostikovaných případů rakoviny prsu. Podle aktuální statistiky se jedná o 7697 žen ročně (2017, aktualizováno v září 2019).

 

 

Mamografie, termografie nebo jinak? je podle mého názoru zásadní otazka o svobodě volby, o výběru mezi soustředěním se na vyhledávání příznaků onemocnění (sekundární prevence) a navyšováním úzkosti nebo primární prevencí (co můžete udělat proto, abyste zůstala zdravá). Bohužel "Prevence je u nás plošně zaměňována za prevenci sekundarní ", říká psychogynekoložka a spolupracovnice projektu Štastná prsa jsou zdravá a krásná MUDr. Helena Máslová.

Například termografická metoda ( s více než čtyřicetiletou tradicí v USA) může být v rukou zkušeného terapeuta dobrým pomocníkem pro primární zdravotní prevenci. I ona má své přednosti a limity – ostatně jako každá diagnostická metoda.

 

 

Ano, dneska jsem byla na mamografu. Proč se ptáš?

 

 

Znepokojuje mě, že jsou ženy tlačeny k vnímání svých prsů jako dvou potenciálně zhoubných lézí spočívajících na jejich hrudi. Nedotýkejte se svých prsů tak, jako byste byla na válečné stezce, kdy potřebujete něco najít a zničit, ani to neučte své dcery a vnučky. Místo toho svá ňadra vnímejte jako polštáře, které vyživují energetické pole vašeho milujícího srdce – Když se jich dotýkáte, dělejte to s láskou.
Dr. Christine Northrup, americká lékařka

a autorka knih Zdravá žena – Od narození k prvnímu početí + Od prvního početí po stáří

 

 

Pokud se chcete dozvědět víc o přednostech a limitech samovyšetření, palpačního vyšetření, mamografie, ultrazvuku, termografie. EIT, magnetické rezonance a dalších metod ( Ano, je jich víc, než jste si mysleli), ale hlavně o tom, co můžete udělat proto, abyste zůstala zdravá či co můžete udělat pro svou partnerku, aby neonemocněla (a je toho opravdu hodně), přijďte na některou z přednášek či kurzů Šťastná prsa jsou zdravá a krásná. V rámci přípravy prezentace, která je součástí informační části kurzu jsem kontaktovala prof. Daneše či MUDr. Skovajsovou, kteří jsou spolutvůrci mamografického systému, MUDr. Helenu Máslovou. Thomase Hudsona M.D., biostatističku Markétu Pavlíkovou a představitele dalších diagnostických metod, abych si vytvořila objektivní obraz o situaci v České republice.

 

 

Víte, jaká je nejcitlivější diagnostická metoda pro snímání prsou? Co je to EIT? Jaké jsou přednosti a rizika mamografie? Proč nelze nahradit mamografickou diagnostiku ultrazvukem? Jakou diagnostickou metodu doporučuje švýcarská lékařská komora?

 

Kontaktovala jsem také amerického lékaře Thomase Hudsona, M.D. vzdělaného a praktikujícího v oblasti mamografie i termografie, autora pozoruhodné knihy Journey to Hope / Cesta k naději – o cestě od strachu z rakoviny prsu k sebepéči a skutečné prevenci. V rámci kurzu sdílím jeho poznatky a zajímavé vhledy – také o novém paradigmatu lékařské péče.

 

Video z Duše K – rozhovoru Jaroslava Duška s Gabrielou Benešovou

k tématu primární prevence onkologického onemocnění

 

Více podrobností o kurzech najdete na www.zivaradost.cz/kurzy

 

Těším se na Vás

 

Iveta Kučerová & tým pro Živou radost

www.ivetakucerova.cz

www.zivaradost.cz

 

 

 

 

 

 

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail
Kurzy
Transparentní účet

Transparentní účet pro Živou radost: 661888/5500

Sledujte nás
Facebook