Doktorka, která tančí s vlky

O MUDr. Heleně Máslové, odvaze, ženském zdraví i tom, proč s ní spolupracuji, i když někdy nesouhlasím

Helena Máslová je psychogynekoložkou – to znamená, že pomáhá ženám přijít na kloub příčině jejich zdravotních problémů či neplodnosti. Má schopnost vidět slepá místa našeho chování a poukazovat na společenské jevy, které máme tendenci nevidět – třeba dlouhodobé následky hormonální antikoncepce, přeceňování sekundární prevence …

Prevence se u nás plošně zaměňuje za sekundární prevenci – tedy rozpoznání nemocí

MUDr. Helena Máslová

…souvislost hormonální substituce a onkologických onemocnění, epidemii neplodnosti. Otevřeně mluví o vlivu farmaceutických firem na jednání českých lékařů.

Psychosomatika se zabývá souvislostmi mezi stavy duše (psyché), těla (soma) a vlivy životního prostředí. Bolest, nemoc i vnitřní nepohoda jsou podle jejich zastánců informace, kterými k nám tělo promlouvá. Chceme-li se cítit lépe, je naším úkolem snažit se porozumět jeho řeči, a ne umlčovat symptomy – například neuváženou konzumací léků.


Média o Heleně Máslové píší jako o první dámě české psychosomatiky a rebelující lékařce – prakticky to znamená, že někteří lidé ji bezmezně obdivují, jiní kritizují. S výhradami se setkávám také u jejích kolegů – zdravotníků. Kvůli svým názorům byla Helena Máslová v minulosti přesunuta z gynekologie na internu, působila také na v léčebně dlouhodobě nemocných.

 

Je mi jasné, že rozhodnutím přizvat Helenu Máslovou ke spolupráci získávám i řadu odpůrců. Na druhou stranu – už v rámci přípravy kurzu pro zdravá a krásná prsa jsem byla varována, abych se nepouštěla do kritiky mamografického systému. To vzbudilo mou zvědavost a podpořilo odhodlání vyhledávat objektivní vědecké studie a vytvořit platformu pro lepší orientaci na mediálním tržišti informací.

 

Co myslíte, chodí Helena Máslová na mamografické vyšetření?

 

Před lety jsem uspořádala vyprodané dámské setkání Živá, krásná a neposlušná MUDr. Helena Máslová v hotelu Galatea. Helena vystupovala na odbrorné konferenci na téma zdravé početí, na které jsem se podílela ve spolupráci s Centrem komplexní péče Dobřichovice a byla mým hostem v cyklu Život i bez dítěte.

Její výrazná osobnost ovlivňuje atmosféru v přednáškovém sále či v ženském kruhu.
Jako moderátorku i posluchačku mě obohacuje –  díky dlouhodobé zkušenosti s klientkami, nadhledu a odvaze poukazovat na slabá místa našeho vnímání i systému.

Na svých přednáškách Helena Máslová zmiňuje kultovní knihu Clarissy Pinkoly Estés – Ženy, které běhaly s vlky. Mluví o archetypu ženy, která žije v souladu se svou přirozeností, a nespoutanou divokostí, i o tom, co se s námi děje, když mu nenasloucháme.

 

Je to odvážné, protože přes rostoucí oblibu ženských seberozvojových kurzů na téma Divoká a nespoutaná je v naší civilizaci v podstatě stále zakořeněna křesťanská symbolika vlka – ďabla.


Co myslíte, trpí vlci a vlčice neplodností?

 

Helena Máslová jako první u nás upozornila na rizika hormonální antikoncepce, hormonální substituce a souvislosti s onkologickým onemocněním prsu.

Uvádím odkaz na její rozhovor pro Lidové noviny, také O plodnosti, hormonální rovnováze, antikoncepci a mužích

Vystupuje v dokumentárním filmu Terezy Tary Hormonální akvárium, který poukazuje na dalekosáhlé souvislosti znečištění vod hormonální antikoncepcí – na zdraví žen, mužů i ryb.

Helena Máslová na řadě fotografií působí neohroženým dojmem. Je ale také citlivou ženou s normálními starostmi, matkou tří dětí. Lépe jsem ji pochopila poté, co se zúčastnila, jako jedna z žen v kruhu, mých kurzů Zdravé pánevní dno a Štastná prsa.

 

 

Prozradím na Helenu, že k jejím vášním patří bylinky a historie – pokud budete mít štěstí, potkáte ji jako průvodkyni na pražském Vyšehradě.

Psychogynekoložka MUDr. Helena Máslová bude je speciálním hostem na kurzu Štastná = zdravá a krásná prsa 10. března v Praze. Více podrobností

Iveta Kučerová

Jsem autorkou kurzu Šťastná prsa = zdravá a krásná prsa, certifikovanou lektorkou metody 3×3 Školy pánevního dna, spoluautorkou programu primární prevence Živá radost a nezávislou publicistkou. Můj osobní příběh najdete na stránkách www.ivetakucerova.cz

Fotografie: Lidové noviny, Iveta Kučerová, MF Dnes a archív

 

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail
Kurzy
Transparentní účet

Transparentní účet pro Živou radost: 661888/5500

Sledujte nás
Facebook