Jsem dost dobrá, i když nejsem mámou

Je mi 48 let a přestože pořádám kurzy, po absolvování kterých ženy těhotnějí, sama zůstávám bezdětná – tohle jsem napsala před víc jak rokem. Stále je to mé životní téma – možná to nejdůležitější. Je to zajímavé i pro Vás? A stojíte o další setkání podobně naladěných žen?

Mám za sebou krizi, inventuru a nový začátek. Nacházím se v další fázi cesty mezi obdobím plodnosti a moudrosti, v době, kdy se tikot biologických hodin pomalu začíná ztišovat. Pravděpodobnost, že se stanu mámou, je menší než že budu babičkou …

Uspořádala jsem tři setkání v cyklu Život i bez dítěte – hostem prvního byla v roce 2016 Tamara Melissa, druhého psychogynekoložka MUDr. Helena Máslová.

 

 

Přestože ženy po absolvování mých kurzů Tajemství pánevního dna těhotnějí, mě se to nepodařilo. Měla jsem proto pochybnosti, zda mám právo ženy provázet na jejich cestě ke zdraví, k životnímu naplnění a miminku.

I to byl důvod, proč jsem vstoupila do dvouletého výcviku vědomé a aktivní přípravy na mateřství a rodičovství v pražském A centru. Pro závěrečnou práci jsem zvolila kontraverzní téma Přijímám / nepřijímám, že nejsem mámou. A v jejím rámci, ve spolupráci s psychoterapeutkou Lenkou Kočí, sestavila dotazník zahrnující deset otázek směřujících přímo k podstatě.  Rozhodla se na ně odpovědět tak, jako by to neměl nikdo číst – tedy upřimně a opravdově. Bylo to jedno z nejlepších rozhodnutí v mém životě.

 

 

Později jsem se odhodlala uspořádat živé setkání pro bezpečné sdílení příběhů.

Hostem prvního byla bezdětná lektorka ženských kurzů a průvodkyně přechodovými rituály Tamara Melissa. Večer měl podtitul "sdílení cesty k dítěti a naděje, že je možné žít smysluplný život i bez něj."

Letos, po dvouleté přestávce a získání nové odvahy, jsem připravila třetí setkání s tématem Jsem dost dobrá, i když nejsem mámou. V ženském kruhu jsem uvítala Kláru Domlátilovou, která bere sedmiletou "tour de mimi" s nadhledem a obdivuhodnou trpělivostí. Klára je lektorkou umění a tvořivých výtvarných dílen.

 

 

Ráda Vám také pošlu výše zmíněný dotazník Přijímám / nepřijímám, že nejsem mámou – může Vám pomoci rozklíčovat současnou situaci a (jak mi napsala jedna žena) pohnout se z místa.

Iveta Kučerová

zenske@centrum.cz

 

***

Ohlasy na předcházející setkání Život i bez dítěte:

Ahoj Iveto,

bylo to užasný.
Změnilo se přesně to, co jsem si přála…
Uklidnila jsem se.
Děkuji ti za to..
Dlouho jsem si přála, aby se to stalo a nedařilo se mi to 🙂
Až s vámi v kruhu.
Zmizela tíha.. zmizela váha a důležitost… předůležitost toho, že nejsem mámou. Neumím vyjádřit slovy přesně, co se stalo.
Ale pro mě to bylo zlomové!

Diky Ti

Vendula

*

Uklidnila jsem se
Petra
 
*
 
Díky večeru mi svitla naděje, že i příběhy bezdětných žen budou časem vnímány jako stejně hodnotné a zajímavé jako příběhy žen – matek.
Michaela
 
*

Život s dítětem nemá větší hodnotu než bez něj. První měsíce má člověk miminko a pak už jen neustále něco řeší a ztrácí svobodu, vyhraňuje si svůj prostor, balancuje mezi tím, co je správné a co dítě chce. Než natlačit svůj život za každou cenu do toho, aby dítě bylo, tak mi přijde lepší ho nemít. A na tvé cestě můžeš inspirovat mnohé ženy v tom, že to je v pořádku, že nemusí přijímat „ strašná“ řešení. Myslím, že je velký dar toto poselství v dnešní době předávat. Každá druhá žena, kterou znám, byla na umělém oplodnění a šťastnější rozhodně není, ani naplněnější. Stačí, aby dítě trochu vyrostlo a ženy chtějí další, aby zažívaly chvilkové štěstí s novorozencem. Je to široké téma, ale nesmírně Ti fandím, pokud to umíš takto přijmout. A děkuji za všechny, které budeš inspirovat.

Pavla Skálová, maminka dcery, absolventka Lektorského kurzu vědomé přípravy na mateřství a rodičovství v A centrum

 

Určitě kontraverzní názor, co si myslíte vy? Uvítám, když mi napíšete nebo když budete chtít sdílet svůj příběh. Samozřejmě to je možné i anonymně.

S respektem

Iveta Kučerová

zenske@centrum.cz

www.zivaradost.cz

Ilustrace: Magdaléna Dobromila Staňková

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail
Kurzy
Transparentní účet

Transparentní účet pro Živou radost: 661888/5500

Sledujte nás
Facebook