Proč pánevní dno?
5 (100%) 4 votes

 

Proč se o pánevní dno máte vůbec zajímat ? Proč o něj pečovat, i když právě nemáte žádné problémy? Proč se soustředit na něj a ne třeba na hlavu?

Nemluvím teď o tom, že máte pánevní dno pokleslé nebo příliš stažené, bolí vás v zádech, máte málo energie, připravujete se na početí či porod dítěte, potřebujete doléčit jeho následky, zpevnit břicho, toužíte po bezbolestné menstruaci či intenzivnějším prožitku při milování.

Rozhodla jsem se, že se sepíšu všechny důvody proč o pánevní dno pečovat. Tipněte si, kolik jich bude?

 

 

1/ Pro lepší život

Pánevní dno tvoří spodní část hlubinného stabilizačního systému, oblasti, která se ve světových kulturách a systémech nazývá různě: Hara, power house, dolní tan-tchien, core, první a druhá čakra.

Poeticky mluvíme o ženském lůně, s despektem a bohužel stále často – o spodku těla.

Vulgárně: ……. ( doplňte si sami )

Jedná se o centrum našeho těla z pohledu západní fyzioterapie i východních nauk. Funkční pánevní dno podmiňuje kvalitu života z hlediska základních tělesných potřeb, ale také na emoční a energetické rovině.

Podstatně ovlivňuje kondici viscerálních – útrobních –  orgánů uložených uvnitř břišní dutiny, naše zažívání i prožívání, životní vitalitu, schopnost počít, donosit a porodit dítě, ale také soustředit se, být sebe vědomá, žít ve svém těle, být nohama na zemi.

A naopak – problémy v pánevní oblasti, pokleslé či naopak příliš stažené svaly, souvisí s napětím, bolestivou menstruací, necitlivostí, hormonální nerovnováhou, neplodností, obtížemi s trávením, nedostatkem či unikáním energie.

Ženské pánevní dno je spojeno s nejintimnějšími okamžiky našeho života, početím a narozením, sexualitou a také vyměšováním; historicky a společensky často něčím nečistým, živočišným a hříšným. Velká část žen, s kterými se setkávám na kurzech, i několikanásobných matek, mluví právě „o spodku“ těla a je od něj emočně odpojená. Vědomý kontakt – propojení všech částí těla, mysli a duše – je prvním předpokladem úspěšného léčení jakýchkoliv zdravotních problémů a (či) navýšení prožitku z milování.

Je to důležité téma pro ženy a samozřejmě i muže žijící či živořící v této civilizaci.

Proto jsem se rozhodla sepsat důvody, proč je důležité pečovat o pánevní dno.

Chcete si přečíst další důvody Proč pánevní dno? či dostat pozvánku na kurz Tajemství pánevního dna blízko vás? Napište si o zasílání novinek pro živou radost.

Těším se také na Vaše zkušenosti, komentáře a příběhy – můžete psát také na zenske@centrum.cz

Iveta Kučerová

Mgr. Iveta Kučerová je certifikovanou lektorkou Školy pánevního dna a konzultantkou v rámci programu Živá a zdravá. Věnuje se také tématům Zdravá a krásná prsa a projektu Živá radost pro primární prevenci gynekologických a onkologických obtíží. Vedle kurzů připravuje také přednášky s videoprezentací. Více o ní, novinky a ohlasy žen na její kurzy najdete na www.zivaradost.cz.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
Kurzy
Transparentní účet

Transparentní účet pro Živou radost: 661888/5500

Partneři

Cesta pravého muže
Centrum komplexní péče

Sledujte nás
Facebook