Ano, je zvláštní psát a na veřejnosti mluvit o prsech, někdy dokonce i o těch mých.
Je to ovšem jedno z mých velkých životních témat. Příhoda s nálezem zvláštního útvaru pod pravým ňadrem mě probudila z období spánku a nakopla k návratu k sobě.
Podrobněji o tom, co následovalo, píši v článku Mám zdravá a šťastná prsa.
Po období popírání a vlně panického strachu jsem začala hledat. Na radu mé gynekoložky vyzkoušela konvenční i alternativní metody diagnostiky, otevřela se poznatkům specializované i celostní medicíny. Udělala inventuru života a prozkoumala historii mé rodiny.
Nikdo v podstatě nic zásadníhonenašel. S výjimkou vědmy, která mi řekla: V místě je zapoudřena Tvoje citlivost.
Začala jsem se probouzet z období, kdy jsem neviděla nebo nechtěla vnímat realitu.
A taky se zajímat o ňadra v souvislostech celého těla, emocí, psychosomatiky, umění, historie i současných společenských konvencí….a potěšení. Začala jsem sbírat a praktikovat cvičení a vychytávky pro prsa z pokladnice světových umění.
Vlastně nevím, proč bych se měla o prsa zajímat, řekla mi jedna žena, úspěšná podnikatelka, která se ocitla na mém kurzu. Po jeho skončení prohlásila: Netušila jsem, kolik síly je v ženských prsou ukryto!
Téma prsou je v naší společnosti stále tabuizováno a spíš než s ženskou sílou spojeno s mrakem úzkosti a strachu. Jedním z důvodů jsou statistické údaje.Přibližně 40% žen si během svého života najde v oblasti prsou zvláštní útvar.* / 1.
Chorobně cysticky změněnými ňadry trpí více než 50 % žen v západní Evropě, 60 – 90% v USA. Zdá se tedy, že v moderních industralizovaných společnostech jsou postiženy přibližně tři čtvrtiny žen. To znamená, že je hormonální situace do značné míry vyšinutá. Endokrinní systém, který je za ni zodpovědný, je narušen stejně jako psychika – Ruediger Dahlke.
Podle aktuálních statistik je v České republice ročně diagnostikováno s onkologickým onemocněním prsu přibližně 7606 žen, 1710 žen umírá */2.
Tato čísla pochopitelně vzbuzují obavy a úsilí vědců i lékařů situaci řešit. Bohužel ale:
" Prevence je u nás plošně zaměňována za sekundární prevenci – tedy rozpoznání nemoci."
MUDr. Helena Máslová, psychogynekoložka
Chybí vědomí souvislostí.
Týmy zdravotníků se sekundární prevenci věnují s plným nasazením a nejlepšími úmysly, jsou ale často vyčerpání téměř nadlidským úkolem, nemluvě o stále rostoucích finančních nákladech.
Přinejmenším někteří jsou vědomě či nevědomě ovlivněni ekonomickými zájmy, které jsou v rozporu s cílem pacienty vyléčit, tedy ztratit je jako klienty.
Domnívám se, že investice do sekundární péče jsou často neefektivně a někdy i kontraproduktivně zaměřeny. Píši to s respektem k zdravotníkům, onkologickým pacientům a osobní zkušeností s tímto onemocněním v rodině.
Kam míří vaše pozornost, tam směruje vaše energie a tam se objeví i výsledky
Harv Eker
V oblasti primární prevence, tedy toho, co mohou ženy udělat, aby neonemocněly, chybí zájem a základní informace – například o kladech, záporech a limitech jednotlivých diagnostických metod. Málo se mluví o lidech, kteří uspěli na cestě k uzdravení z rakoviny a u kterých došlo k radikální remisi.* / 3
Někdy se setkávám s nedůvěrou odborníků a podceňováním schopnosti žen převzít odpovědnost za svůj život do vlastních rukou.
Pravda je taková, že vaše přesvědčení má daleko větší dopad na vaše zdraví než výsledky lékařských testů a také větší vliv na vaše geny.
Dr. Christiane Northrup, americká lékařka, autorka knihy Žena: Tělo a duše
Rozhodla jsem se proto o prsou, citlivosti a necitlivosti veřejně mluvit, vést prožitkově vzdělávací kurzy Zdravá a krásná prsa, iniciovat a ve spolupráci s odborníky rozvíjet program primární gynekologické prevence.
Její principy jsou poměrně jednoduché a nízkonákladové – vyžadují "jen" motivaci, snížení stresu, navýšení sebe vědomí, odvahu ke změnám, přijetí odpovědnosti za svůj život, uvolnění se do ženskosti a vědomí souvislostí.
Nízkou sebehodnotu a sebelásku považuji za faktor č.1 při vzniku onemocnění lidí v současné společnosti
MUDr. Jan Vojáček */4
Tedy především kvalitní vzdělávací program a podpůrné prostředí pro jeho uplatnění.
Více o primární prevenci mluvím na kurzu Štastná prsa jsou zdravá a krásná * /5. Během svých vystoupení sdílím to, co mi pomohlo zmírnit strach, vrátit se zpátky k sobě, k citlivosti a potěšení ze života.
Vítám Váš zájem o spolupráci a podporu – bezpochyby jde o týmovou práci.
Hledáme spolupracovníky pro realizaci programu z oblasti zdravotní péče a osobního rozvoje, ale také vědeckého výzkumu, biostatistiky, fundrasingu, IT, marketingu. Vítáme sdílení Vašich osobních příběhů, profesionální i dobrovolnickou spolupráci.
A zvu Vás na mou přednášku či kurz Zdravá a krásná prsa
Nejbližší termíny najdete v rubrice kurzy.
Můžete mě také pozvat na besedu v vašem městě
Iveta Kučerová & tým pro Živou radost
www.ivetakucerova.cz
Mgr. Iveta Kučerová je autorkou kurzu a projektu Péče o prsa, certifikovanou lektorkou metody 3×3 Školy pánevního dna, spolukladatelkou programu primární gynekologické prevence a nezávislou publicistkou.
Konzultace článku: MUDr. Jitka Blábolilová, Bc. Katka Juřenčáková, Mgr. Lena Achmeer
* 1/ TV rozhovor Daniely Drtinové s MUDr. Miroslavou Skovajsovou, DVDT: Ženy, které umějí prožívat své emoce, jsou méně ohroženy rakovinou prsu.
2/ www.svod.cz, podle ÚZIS ČR, aktulizováno 2022, údaje za rok 2020: incidence: 7606 žen, mortalita: 1710 žen
3/ Doporučuji knihu Kelly A. Turner Nejste bezmocní, Triton 2015
4/ MUDr. Jan Vojáček o funkční medicíně, v rozhovoru s Jaroslavem Duškem v pořadu Duše K, 2017
5/ Autorkou citátu "Štastná prsa jsou zdravá a krásná", který inspiroval název původní projektu, je psychoterapeutka Mgr. Kateřina Kramolišová